Salon fryzjerski – jak go dobrze urządzić na małej przestrzeni?
25

sierpnia

Salon fryzjerski – jak go dobrze urządzić na małej przestrzeni?

W każdym mieście mamy salony fryzjerskie które funkcjonują od lat, ale i takie dopiero co otwarte. Bardzo dużo salonów posiada obecnie dwa, maksymalnie trzy stanowiska z bardzo prostej przyczyny. Właściciele nowo otwieranych salonów zazwyczaj na starcie nie mają zbyt dużej gotówki, więc szukają oszczędności w każdym z możliwych etapów. Najczęściej ograniczają się do otwarcia salonu w małym lokalu, za niewielką opłatą wynajmu, co niestety wiąże się także z ograniczoną powierzchnią użytkową.

W tym momencie pojawia się problem jak urządzić funkcjonalny salon fryzjerski na małej przestrzeni? Jak pogodzić ergonomię pracy fryzjera z wygodą klientów?

Zacznijmy od wyposażenia salonu w odpowiednie meble. W małym salonie z pewnością sprawdzą się niewielki szafki, kanapy i stoliki, które są równocześnie estetyczne i funkcjonalne. Nie można obecnie narzekać na ofertę producentów mebli fryzjerskich, która jest bardzo bogata i łatwo dobrać coś odpowiedniego dla każdego wnętrza.

Jakie meble będą najważniejsze?

Fotel fryzjerski z pewnością, ponieważ na nim większość czasu spędzi klient, a fryzjer obok. Powinien to być model o prostej budowie, lekki, z wygodnym siedziskiem, podłokietnikami i podnóżkiem. Dobrze jeśli wybrany model posiada siłownik hydrauliczny do regulowania wysokości siedziska. Myjnia fryzjerska to kolejny mebel niezbędny w salonie. Można kupić myjnie zintegrowaną z fotelem lub samą umywalkę do której dostawimy fotel. Pamiętajmy o oszczędności miejsca, wiec wybierajmy fotele o ergonomicznej budowie, tak by zyskać miejsce dla innych części wyposażenia, w tym dla tzw. pomocnika fryzjerskiego. Ograniczeniom wielkości nie muszą podlegać jedynie konsole fryzjerskie, które mogą być rozwinięte na całą ścianę. Razem z lustrami i oświetleniem mogą się stać prawdziwą ozdobą salonu.

W każdym salonie bez względu na wielkość musi być poczekalnia dla klientów

Połóżmy tutaj nacisk na wygodę i komfort, ponieważ poza fotelem fryzjerskim to właśnie tutaj klient będzie spędzał najwięcej czasu. Chodź duże kanapy czy fotele będą niemożliwe do wstawienia, to jednak i tutaj można znaleźć dobre rozwiązanie. Można przygotować ławeczkę z poduszkami oraz niewielki stolik, lub też same krzesła. Jeśli będą to rzeczywiście same krzesła, to postarajmy się o ich oryginalny wygląd i maksymalny komfort, co wynagrodzi ciasnotę. Poczekalnia dla klientów to miejsce o które szczególnie należy zadbać, ponieważ poza ladą recepcyjną będzie wizytówką salonu i często na jej podstawie klient wyrobi sobie opinię o salonie.

Iwona

Redakcja nepenti.pl