- Strona główna
- Blog AgendaPro Estetyka
- Analiza skóry za pomocą lampy drewnianej
Jeśli jesteś lekarzem lub kosmetyczką to z pewnością doskonale znasz to narzędzie do diagnostyki skóry. Jeśli nie wykonujesz żadnego z tych zawodów, to powinieneś przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak przydatna może być lampa Wooda.
Lampa Wooda jest źródłem światła ultrafioletowego, które po przyłożeniu do skóry pozwala nam dogłębnie zobaczyć ewentualne zmiany, których nie można zdiagnozować gołym okiem.
Tradycyjna lampa Wooda to wiązka światła emitowana przez lampę rtęciową, której długość fali mieści się w zakresie 320 i 450 nm (szczyt 365 nanometrów). Lampa została wynaleziona w 1903 roku przez fizyka z Baltimore Roberta W. Wooda.
Współczesnymi źródłami czarnego światła mogą być specjalnie zaprojektowane świetlówki BLB, lampy rtęciowe, diody elektroluminescencyjne lub lampy żarowe. Świetlówki do czarnego światła posiadają w tubie ciemnoniebieską warstwę filtracyjną, która filtruje najbardziej widzialne światło. Istnieje kilka modeli o różnych właściwościach.
Jak wykonać badanie lampą Wooda krok po kroku
- Najlepiej, aby badana skóra nie była niedawno myta, nie nakładano na nią makijażu, dezodorantu czy kremu nawilżającego, gdyż mogą one być wrażliwe na fluorescencję powodując fałszywie dodatni wynik.
- Lampa Wooda powinna być włączona w celu rozgrzania, przez około jedną minutę.
- Światła w pomieszczeniu powinny zostać zgaszone, a żaluzje opuszczone lub można użyć zasłony zaciemniającej, aby całkowicie zaciemnić otoczenie.
- Po odczekaniu na dostosowanie się do ciemności, skórę bada się przez kilka sekund lampą Wooda. Lampę trzyma się w odległości około 10-30 cm od skóry. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.
- Lampa Wooda służy do identyfikacji pigmentowanych lub zdepigmentowanych płatów skóry oraz do wykrywania fluorescencji. Normalna, zdrowa skóra jest lekko niebieska, ale widać na niej białe plamy w miejscach zgrubienia, żółte w miejscach przetłuszczenia i fioletowe w miejscach odwodnienia.
Jakie schorzenia są diagnozowane za pomocą lampy Wooda?
Lampa Wooda do badania skóry może ujawnić:
- Zwiększoną pigmentację: (np. melasma, pigmentacja pozapalna) określenie czy pigmentacja jest naskórkowa (pigmentacja uwypuklona w badaniu lampą Wooda) czy skórna (pigmentacja niezmieniona w badaniu lampą Wooda). Zmiany pigmentowe mają wyraźną granicę w świetle lampy Wooda, ponieważ światło jest pochłaniane przez zwiększoną ilość melaniny.
- Utrata pigmentacji (np. bielactwo, plamy popielate w stwardnieniu guzowatym i hipomelanoza Ito), aby zidentyfikować dotknięte obszary u osób o jasnej skórze. Skóra z hipopigmentacją ma ostrzejsze granice w czarnym świetle i fluoryzuje jasnym, niebiesko-białym (lub czasami żółtozielonym) światłem z powodu nagromadzonych biopteryny. W przeciwieństwie do tego, obszary o zmniejszonym przepływie krwi nie zmieniają się.
- Pityriasis versicolor: uporczywa, lekko łuszcząca się wysypka na przedniej części klatki piersiowej i plecach, wywołana przez grzyby z rodzaju Malassezia. W czasie aktywności łuski wydzielają żółtawy lub pomarańczowy połysk.
- Malassezia folliculitis: fluorescencyjne, niebiesko-białemieszki włosowe.
- Grzybica skóry owłosionej głowy: obszary łuszczenia i wyłysienia spowodowane infekcją grzybiczą. Gatunki Microsporum fluoryzują na niebiesko-zielono (M canis, M audouinii, M ferrugineum, Mtortum); Trichophyton schoenleinii fluoryzuje na niebiesko. Zakażenie grzybicze wywołane przez inne organizmy nie fluoryzuje.
- Wszy i świerzb
- Erythrasma- Corynebacterium : powodują pigmentowaną wysypkę w fałdach skóry, która wydaje się koralowo różowa.
- Pseudomonas: zapalenie mieszków włosowych nabyte podczas kąpieli i zakażenie ran fluoryzuje na zielono.
- Trądzik fluoryzuje na pomarańczowo-czerwono z powodu Cutibacterium w mieszkach włosowych.
- Porfiria powoduje czerwono-różową fluorescencję skóry (porphyria cutanea tarda) lub zębów (porfiria erytropoetyczna).
- Porfiryny stosowane jako środki fotouczulające w terapii fotodynamicznej.
- Leki na powierzchni skóry: tetracykliny i fluorescencja mepakryny po doustnym spożyciu.
- Jednolitość aplikacji peelingu chemicznego zawierającego kwas salicylowy (ten fluoryzuje na zielono).
Inne zastosowania lampy Wooda
Oprócz badania skóry lampą Wooda, lampa ma również inne zastosowania.
- W laboratorium biochemii można szukać oznak porfirii w czerwonych krwinkach (protoporfiria erytropoetyczna), moczu i kale (porphyria cutanea tarda).
- W laboratorium biologii molekularnej można użyć lampy Wooda do wykrywania związków z etykietą fluorescencyjną.
- Kosmetyczki sprawdzają oznaki starzenia się skóry i inne niedoskonałości.
- Okuliści szukają zadrapań i ciał obcych w rogówce oka.
- Weterynarze używają lampy Wooda podczas badania zwierząt domowych pod kątem infekcji bakteryjnych, grzybiczych lub pasożytniczych.
- Policjanci i detektywi badają miejsca zbrodni i ubrania pod kątem nasienia i moczu.
- Mocz / kał zwierząt domowych lub gryzoni jest łatwo wykrywalny za pomocą lampy Wooda.
- Zmęczenie metalu można ocenić za pomocą płynu fluorescencyjnego i badania lampą Wooda.
To tylko niektóre z wielu zastosowań lampy Wooda w różnych dziedzinach.
Jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny, podziel się nim ze swoimi znajomymi na mediach społecznościowych.