Projekt poczekalni w salonie fryzjerskim – na co zwrócić uwagę?
25

sierpnia

Projekt poczekalni w salonie fryzjerskim – na co zwrócić uwagę?

Poczekalnia w salonie fryzjerskim to jedno z najważniejszych miejsc poza recepcją przy wejściu. Te dwa miejsca nawzajem się uzupełniają, więc należy dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie. Podczas projektowania wnętrza salonu fryzjerskiego weźmy pod uwagę całość powierzchni jaka mamy do dyspozycji i zastanówmy się ile możemy przeznaczyć na ustawienie lady recepcyjnej, kanapy dla klientów oraz stolika z gazetami.

Wszystko musimy być harmonijnie połączone, tak by tworzyć miłą i przyjemną atmosferę. Zwróćmy uwagę na położenie wobec siebie lady recepcji i kanapy czy też puf, powinny być odpowiednio blisko, ale nie mogą zakłócać pracy salonu i odpoczynku klientów. Jeśli będzie taka możliwość ustawmy siedzisko dla klientów przodem do witryny, ponieważ będzie to umożliwiało obserwację otoczenia na zewnątrz, co będzie dla klientów bardziej zajmujące, ale liczmy się z tym że osoby z zewnątrz będą widziały także to co się dzieje wewnątrz salonu.

Dobrym pomysłem jest naklejenie na szybę specjalnej siateczki np. z logo salonu, która z zewnątrz uniemożliwi przyglądanie się klientom salonu, natomiast oni sami będą mogli swobodnie obserwować ulicę. Jeśli nie możemy ustawić kanapy przodem, spróbujmy bokiem, to tez jest bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ daje podgląd na to co się dzieje i na zewnątrz i wewnątrz salonu. Najbardziej niefortunnym ustawieniem jest ustawienie przodem do recepcji, ponieważ może to krępować zarówno osoby siedzące na kanapie, jak i pracowników którzy wykonują swoje obowiązki. Kanapa czy też inny rodzaj siedziska dla klientów, powinna być bardzo wygodna i dopasowana charakterem do wnętrza.

Zwróćmy uwagę na materiał z których będzie wykonana, nie może to być żadne tworzywo z którego będzie ciężko usunąć brud i plamy. Właściciele salonów fryzjerskich często wybierają skórę ekologiczna lub naturalną, oba materiały są estetyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. W każdym salonie klienci muszą spędzić w poczekalni chwilę przed rozpoczęciem zabiegów fryzjerskim, jak i niekiedy w trakcie ich trwania. Ten czas najczęściej zajmują czytaniem czasopism, gazet i katalogów z fryzurami.

Pamiętajmy, aby na bieżąco uzupełniać prasę kobiecą i męską, oraz katalogi z trendami w modzie fryzjerskiej. Materiał z którego będzie wykonany stolik zależy od wystroju wnętrza, jedyny warunek jaki musi spełniać, to łatwość w utrzymaniu czystości. W salonie fryzjerskim musi się też znaleźć wieszak na ubrania klientów i tutaj także jedynym ograniczeniem jest zachowanie estetyki wnętrza. Dodatkowo możemy się pokusić o szafeczki na pozostawienie torebek lub reklamówek, a także o stojak na parasole.

Arkadiusz

Redakcja nepenti.pl