Historia fizjoterapii: początki, postępy i przyszłość
18

czerwca

Historia fizjoterapii: początki, postępy i przyszłość

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Historia fizjoterapii: początki, postępy i ...

Fizjoterapia jest nowoczesną i dobrze znaną alternatywą dla osób, które potrzebują rehabilitacji lub łagodzą jakieś dolegliwości, ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się fizjoterapia?

W tym artykule opowiemy o historii fizjoterapii, o tym, gdzie się narodziła i jakie modyfikacje przeszła, aż stała się praktyką, którą jest dzisiaj.

Początki fizjoterapii

Kiedy myślimy o fizjoterapii, możemy popełnić błąd, sądząc, że jest to stosunkowo nowa praktyka, ale w rzeczywistości istnieją dowody na to, że fizjoterapia może mieć swoje początki już około 1500 r. p.n.e.

Istnieją dowody na istnienie tej praktyki w kulturach starożytnych, takich jak chińska, mezopotamska, a nawet Majów i Azteków. Każdy z nich ma swoją specyfikę, na przykład rdzenne ludy Ameryki Łacińskiej są uważane za pierwszych, którzy stosowali gorące kąpiele lub łaźnie parowe jako narzędzie terapeutyczne.

Badając historię fizjoterapii, można zauważyć, że każdy naród i każda kultura wykorzystywały do tego typu działań unikalne materiały, jakimi dysponowały. Udokumentowano, że w Chinach ćwiczenia fizyczne stosowano jako sposób łagodzenia dolegliwości, natomiast w Indiach masaż stosowano w celu łagodzenia bólu związanego z niektórymi chorobami, np. zapaleniem stawów.

Formalizacja w ramach medycyny zachodniej

W końcu dobre wyniki fizjoterapii dotarły do Grecji i tam wielkie osobistości, takie jak Hipokrates, Hektor i Herodikus, zaczęły eksperymentować z pewnymi ćwiczeniami i ich efektami na pacjentach z dolegliwościami. Jest to bardzo ważna część historii fizjoterapii, ponieważ wyznacza ona etap "przed" i "po" w jej akceptacji jako dyscypliny medycznej.

Od tego momentu powstało pojęcie hydroterapii: masaże zaczęto uważać za mechanizm leczniczy, a fizjoterapia zyskała miano niemal naturalnej alternatywy dla medycyny.

Jej akceptacja osiągnęła taki poziom, że lekarze zaczęli zalecać swoim pacjentom ćwiczenia (zwane gimnastyką) jako alternatywę dla zabiegów chirurgicznych.

Badania pogłębione

W miarę upływu czasu i upowszechniania się fizjoterapii, specjaliści medyczni postanowili dogłębnie zbadać jej zalety i sposoby wykorzystania w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów.

Dlatego też od XVIII wieku pojawia się coraz więcej informacji na temat fizjoterapii, jej prawidłowego stosowania, a nawet nowych metod, które czynią ją jeszcze bardziej skuteczną. W wyniku tych wszystkich badań powstają nowe, specjalistyczne narzędzia służące do rehabilitacji niektórych chorób oraz do uśmierzania bólu.

Wyraźnym przykładem jest stworzenie diatermii terapeutycznej, bardzo popularnej techniki polegającej na wykorzystaniu prądów o wysokiej częstotliwości, które ogrzewają obszar, w którym są stosowane, i łagodzą ból lub stan zapalny.

Nowoczesna fizjoterapia

Dzięki badaniom pracowników służby zdrowia, od XX wieku fizjoterapia zaczęła być sformalizowana do tego stopnia, że pojawiły się instytuty i szkoły specjalizujące się w nauczaniu różnych technik fizjoterapii. Przestała być uzupełnieniem medycyny, a stała się odrębną dziedziną o odmiennej złożoności i potrzebach, a także alternatywą dla pacjentów ze szczególnymi dolegliwościami.

W ramach fizjoterapii zaczynają powstawspecjalizacje, dzięki którym specjaliści mogą skupić się na konkretnych obszarach ciała lub chorobach. Skutkuje to bardziej zindywidualizowanym podejściem, co pozwala na osiąganie lepszych wyników.

W latach 50. fizjoterapia była już uznawana na całym świecie, a nawet powstała Światowa Konfederacja Fizjoterapeutów. Wraz z tą akceptacją nastąpił postęp w zakresie instrumentów i technik stosowanych przez specjalistów w tej dziedzinie.

Wreszcie, w historii fizjoterapii dotarliśmy do czasów współczesnych. Fizjoterapia jest uznawana za dziedzinę zdrowia, a korzyści z niej płynące nie mogą być ignorowane. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, dobrze wyszkolonym specjalistom i jeszcze większej liczbie badań nad skutecznością fizjoterapii, nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach jej popularność będzie rosła. Jest to mało inwazyjna alternatywa dająca doskonałe rezultaty w przypadku osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości.

Obecnie dostępne są narzędzia, takie jak ultradźwięki, lasery i prądy elektromagnetyczne, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby przynosić pacjentom ulgę. W związku z tym, dzięki postępowi technologicznemu, którego doświadczamy na co dzień, w przyszłości możemy spodziewać się bardziej specjalistycznych metod leczenia niektórych bólów i chorób.

Powiązane artykuły:

  1. Co powinna zawierać teczka klienta w salonie kosmetycznym?
  2. Jak zarządzać salonem kosmetycznym lub fryzjerskim?
  3. Cele spa: korzyści wykraczające poza relaks

Arkadiusz

Redakcja nepenti.pl