- Strona główna
- Blog AgendaPro Estetyka
- Przykład e-maila uzupełniającego dla klienta
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, właścicielem firmy lub małego biznesu, musisz wiedzieć i pamiętać, że regularne nawiązywanie bliskiego kontaktu z klientami jest niezbędne. Albo utrzymać ten link, który nadal generuje możliwości biznesowe z tą osobą, lub po dokonaniu zakupu, dostać je do powrotu i uzyskać nową sprzedaż, jest celem.
W tym artykule przedstawimy Ci przykład maila follow-up dla klienta, znanego również w świecie sprzedaży jako "Follow Up". Bo miłość, którą musisz w to włożyć jest tak ważna, że aż nie uwierzysz, bo tylko wtedy jest niemal pewne, że odpowiedzą pozytywnie i ci odbiorcy staną się nowymi sprzedawcami lub klientami znającymi Twoją markę. Mówią: "Wszyscy chcemy wrócić do tych miejsc, gdzie byliśmy szczęśliwi i gdzie dobrze nas traktowano".
Po co jest e-mail follow-up dla klienta
Zapraszamy Cię, abyś wyobraził sobie teraz, że poszedłeś na ważne wydarzenie networkingowe i poznałeś osobę, która działa w tej samej dziedzinie lub zawodzie co Ty. Po krótkiej rozmowie wymieniliście się kartami kontaktowymi, w celu utrzymania komunikacji w przyszłości. To właśnie tutaj, poprzez follow up mail, można stać się Twoim klientem, po kilku próbach. Należy pamiętać, że będzie on skuteczny, jeśli skierujemy go do każdej osoby, konkretnie.
I dlaczego mailing zamiast rozmowy telefonicznej? Mimo, że bardziej realna jest rozmowa przez komórkę, zalecają tę drugą, ponieważ jest mniej inwazyjna i bardziej pełna szacunku, gdyż między obiema stronami nie zostało jeszcze nawiązane zaufanie.
Co powinien zawierać e-mail follow-up dla klienta?
-
Koniecznie przypomnij im, kim jesteś: krótko powiedz, jak się nazywasz, w jakiej firmie lub przedsiębiorstwie pracujesz, jakie stanowisko zajmujesz. Możesz również umieścić link, który przeniesie klienta na stronę internetową z większą ilością informacji.
-
Opisz swój produkt lub usługę: Bardzo często zdarza się, że skrzynka pocztowa każdego z nas jest nasycona lub pełna próśb w tym samym dniu, dlatego koniecznie powiedz swojemu klientowi lub czytelnikowi, o czym jest Twój e-mail.Jak to zrobić? Łatwo, konkretnie i bez wchodzenia na więcej niż jedno zdanie.
-
Chwytliwy temat: Kiedy wysyłamy e-maila, to czego wszyscy pragniemy i pożądamy, to aby klient go otworzył i szybko przeczytał. Nie stanie się tak, jeśli tytuł nie przykuje uwagi lub nie będzie korespondował z bryłą czy intencją. Z tego powodu linia tematu musi zawierać słowa, które angażują, aby wysłana komunikacja nie pozostała niezauważona.
-
Według badań przeprowadzonych z niewielką grupą, gdzie zapytaliśmy ich, jakie są te typy tytułów lub fraz, które ignorują, gdy otrzymują e-mail, większość odpowiedziała, wszystkie te, które "sprzedają" im w sposób bezpośredni i mówią o słowach takich jak "oferta", "promocja", "okazja". Odrzucają je lub nie otwierają, bo uważają je za spamerskie (niewiarygodne) i nieciekawe.
-
W tym sensie, oczywiście, byliśmy ciekawi drugiej "strony medalu" i poprosiliśmy ich, aby powiedzieli nam, jakie są te "sprawy", które przykuwają ich uwagę. Odpowiedzieli: te, które dają obietnicę rozwiązania problemu. To ich intryguje i sprawia, że otwierają maila, by dowiedzieć się więcej. Podsumowując, musisz sprawić, aby temat rezonował w uszach Twojego potencjalnego klienta, poprzez oko.
-
Nienaganne pisanie: Ciało tekstu jest tym, co sprawi, że będziesz niezapomniany. Dobra znajomość ortografii, akcentu słownego i syntezy będzie ceniona przez klientów. Jeśli to się nie uda, nie będziesz wzbudzał zaufania ani powagi jako sprzedawca czy biznesmen. Aby osiągnąć swoje cele w mailu follow-up, nie możesz być agresywny w swoim pisaniu ani zbyt suchy.
Przykłady e-maili uzupełniających dla klientów
Ważne jest, aby zastanowić się nad celem swojego maila. Co chcesz dzięki niej osiągnąć. Czy chcesz po prostu podziękować lub poprosić tego potencjalnego klienta o nowe spotkanie.
Po osobistym spotkaniu
Temat: Dziękuję za rozmowę (wpisz imię i nazwisko osoby)
Szanowni Państwo (imię i nazwisko osoby kontaktowej)
To była prawdziwa przyjemność spotkać Cię na imprezie ________
Jak już mówiłem, mój (produkt/usługa) może być dla Państwa bardzo pomocny:
(Wyjaśnij, jakie korzyści możesz osiągnąć jako klient).
Bez dalszych ceregieli, na razie i z nadzieją na przyszłe spotkanie. Żegnam cię.
Z poważaniem - (imię i nazwisko)
Po rozmowie telefonicznej
Omówiłeś podstawowe informacje o swoich usługach z tym potencjalnym klientem, ale on/ona nie dał Ci jeszcze konkretnej odpowiedzi. Radzimy nie czekać, aż on się z Tobą skontaktuje, ale samemu wyjść z inicjatywą.
Temat: Więcej szczegółów na temat tego, o czym rozmawialiśmy
Witam, (imię osoby)
Bardzo dziękuję za rozmowę. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem informacji o aktualnych wyzwaniach, przed którymi stoi Państwa firma. Poszukałem informacji na ten temat, o których można przeczytać więcej w plikach, które załączyłem poniżej.
Chciałbym umówić się z Panem na kolejną rozmowę, która pomoże Panu rozwiać wątpliwości.
Życzę Ci dobrego dnia (Twoje imię i nazwisko).
Prośba o spotkanie: sprawdza się, jeśli chcesz porozmawiać na jakiś temat bardziej dogłębnie, ale musisz dostosować się do dostępności osoby, z którą zamierzasz się skontaktować.
Temat: Porozmawiajmy o: _______ (temat)
Szanowny .......... (imię i nazwisko)
Było mi bardzo miło spotkać Cię na .... (Nazwa wydarzenia). Odbyliśmy bardzo miłą rozmowę na temat (temat). Dziękuję za wszystkie udzielone porady i opinie na temat (Waszej branży).
Jak już mówiłem, interesuje mnie (twój cel), więc chciałbym się z tobą spotkać, aby omówić (jasny cel). Zwykle mam wolny czas w (dni tygodnia i godziny). Mogę dostosować swój harmonogram do Twojego harmonogramu, jeśli wolisz.
Z niecierpliwością czekam na rychły kontakt z Państwem. Z poważaniem,
(Nazwa)
(Spółka)
(numery telefonów)
Dziękuję za e-mail
W tym miejscu należy szczegółowo wyjaśnić korzyści, jakie niesie ze sobą wydarzenie dla Ciebie. Jeśli prelegent pomógł Ci poznać potencjalnych klientów lub dystrybutorów.
Temat: Miło mi było Państwa poznać (nazwa wydarzenia)
Szanowny (imię i nazwisko)
Wysyłam tego maila, aby podziękować za chęć zorganizowania wydarzenia (nazwa spotkania) Uważam, że było ono bardzo pomocne, aby dowiedzieć się więcej o (poruszanych tematach).
Jestem całkowicie gotowy do rozpoczęcia wdrażania (uzyskanych korzyści) w (Państwa firmie).
Mam nadzieję, że od tej pory zawsze będziemy utrzymywać kontakt.
Pozdrawiam
(Nazwisko) (Firma) (Numery telefonów)
Wnioski
-
Kiedy wysyłasz maila z follow-upem do klienta, zawsze staraj się krótko przedstawić i przypomnieć osobie, z którą się kontaktujesz, gdzie się spotkaliście. Nie zapomnij napisać swojego nazwiska i daty, gdzie to się stało, aby mogli to zapamiętać.
-
W treści tekstu podaj jasno i bezpośrednio czego potrzebujesz. Dodaj korzyść, jaką klient uzyska z Twojej oferty lub propozycji.
-
Powiedz dziękuję, nigdy o tym nie zapomnij. Za to, że poświęciłeś czas na przeczytanie swojego maila.
-
Wreszcie, ty jako przedsiębiorca lub biznesmen, po sporządzeniu e-maila, zapytaj siebie (w przypadku, gdy jesteś tym, który go otrzymuje), czy otworzyłbyś i przeczytał. Co ważniejsze, czy zareagowałbyś na to? Tylko wtedy będziesz wiedział, czy wykonałeś dobrą robotę, śledząc klienta.
Artykuły powiązane
- Wszystko, co musisz wiedzieć o Instagramie, aby przyciągnąć klientów do swojego salonu
- Stwórz reklamę, która przyciągnie do Twojego salonu mnóstwo klientów
- Twórz atrakcyjne broszury i zobacz przykłady najlepszych z nich.